top of page
Search

5 načinov, kako partnerju pomagati, da postane najboljša verzija sebe


Za kakovostno in zdravo partnerstvo velja, da se oba partnerja zavedata, da bosta skozi njun odnos rastla in se razvijala. To ni odnos, kjer eden pričakuje, da se bo drugi spremenil v njegov ideal ali obratno. Spoštljivo, ljubeče in potrpežljivo si pomagata osebnostno rasti in iskati kompromise, ki ustrezajo obema.




Kako pa lahko pomagamo partnerju, da osebnostno raste? Spodaj vam predstavljam pet načinov, kako lahko poznavanje partnerja in njegovih lastnosti uporabite za to, da mu pomagate postati najboljša verzija sebe:



1. Partnerju pomagajte preskočiti oviro do cilja, ki ga želi doseči


Morda se vam je že zgodilo, da je vaš partner izrazil željo po dosegu določenega cilja, vendar se mu je zataknilo nekje na sredi poti. Videli ste, da je žalosten in obupan. V taki situaciji mu lahko pomagate, če imate vi določene veščine in sposobnosti, ki bi mu bile v pomoč, da premosti oviro. In ko svojemu partnerju pomagate doseči enega od njegovih ciljev, to kaže, da vam je mar za njegovo počutje, zadovoljstvo in to upoštevate tudi takrat, ko vajini cilji niso skupni. Ker ga imate radi, mu privoščite srečo.


Primer para, ki je bil pred kratkim pri meni na partnerski terapiji in pokaže sodelovanje med partnerjema: žena, po poklicu zdravnica, si je želela delati kot prostovoljka v tujini. Veliko je bilo možnosti za tovrstno prostovoljstvo, a vse organizacije, ki jih je gospa našla, so ponujale ali delo na zelo oddaljenih območjih ali delo za zelo dolgo časa ali pa ni bilo možnosti, da bi lahko izbrala državo, kjer želi opravljati prostovoljno delo. In to jo je žalostilo, saj je menila, da nikoli ne bo mogla delati kot prostovoljka. Mož je to videl in ji je želel pomagati. Našel je manjšo nevladno organizacijo, ki je bila bolj prilagodljiva kot večje. Sam sicer ne bi nikoli opravljal takega dela in si ni želel, da bi ga žena za nekaj časa zapustila. A je imel sposobnost pogledati širše, upoštevati tudi njene želje, razumeti, da to njej veliko pomeni in bo ona srečna, če bo dobila to priložnost. Kar posredno vpliva tudi na njeno zadovoljstvo z življenjem in njun odnos. Skupaj sta združila moči za uresničitev ženinega cilja.



2. Pomagajte partnerju povezati njegove sposobnosti s potjo do cilja


Včasih smo slepi za svoje sposobnosti, talente in prednosti. Eden od načinov, kako podpreti svojega partnerja, je, da mu pomagate videti, kako lahko vse te lastnosti uporabi pri doseganju ciljev. Na primer, če se je lotil neke naloge, ki se mu zdi pretežka, ga lahko spomnite na podobno preteklo situacijo, ko se je počutil preobremenjenega in da ne bo zmogel, a mu je vseeno uspelo.


Če vaš partner dvomi vase, da ima neko sposobnost (npr. mora se povezovati, vzpostaviti stike z ljudmi, vendar se ne počuti samozavestnega glede tega), ga lahko opomnite na prijatelje, sodelavce in ostale ljudi, s katerimi je že uspešno vzpostavil dobre odnose.


Pomaga, če ste zelo jasni in specifični pri opisovanju pozitivnih lastnosti vašega partnerja: je marljiv in ​​vesten, je pripravljen tvegati ali je dober v navezovanju stikov z ljudmi, morda dobro komunicira z različnimi ljudmi? Ko izpostavljate partnerjeve pozitivne lastnosti, je bolj učinkovito, če ob tem navedete neko situacijo iz preteklosti, kjer je te lastnosti že uporabil za rešitev težave, premagovanje nekega izziva ali dokončanje naloge.


Pomagajte partnerju videti, da obstaja več zornih kotov na vsako okoliščino in težavo, ter da ima sposobnosti in lastnosti s katerimi lahko najde učinkovito rešitev ali prijem za vsak izziv.



3. Skupaj sledita cilju


Za uspešno partnerstvo je pomembno, da imata tudi skupne cilje, interese in hobije. To je lahko obnova hiše, urejanje dvorišča, varčevanje za potovanja, predelava starega avtodoma za cestna potovanja, učenje jadranja, potovanje z motorjem ob obali…


Skupno sledenje ciljem, interesom ali hobijem obema pomaga, da rasteta, tako vsak kot posameznik kot tudi njun odnos, saj vse to poglablja zaupanje in bližino ter ustvarja skupne spomine.



4. Pomagajte partnerju uvideti samodestruktivne misli


Vsi imamo samodestruktivne misli. Na primer, perfekcionist se težko odloči, pesimist zavrača dobre priložnosti, ker vedno pomisli na najslabši možni scenarij, nekdo, ki je impulziven, pa prehitro sprejema odločitve. Partnerstvo, kjer vlada medsebojno zaupanje, je lahko v veliko pomoč pri premagovanju takega vedenja, saj eden drugega opozorita, ko opazita pri drugem, da se je ujel v svoj samodestruktivni način razmišljanja in delovanja.


Če ima na primer vaš partner depresijo ali anksioznost, se verjetno izogiba situacijam, ki vključujejo negotovost, in porabi veliko časa za razmišljanje o možnostih negativnih izidov, tako da pozabi razmišljati o možnostih pozitivnih izidov. Tukaj mu lahko drugi pomaga, da uvidi, da se je ujel v svoje samodestruktivne misli in da je realnost lahko zelo drugačna od njegovih črnogledih scenarijev.


Seveda morata za tovrstno medsebojno pomoč oba partnerja biti toliko osebnostno zrela, da sta pripravljena slišati in opozorilo drugega vzeti za dobronamerno, ne pa za slabo v smislu kritiziranja ali nerazumevanja.



5. Bodite stabilna osnova, ki bo partnerju v pomoč pri vzponih in padcih življenja


Po teoriji navezanosti so ljudje bolj sposobni raziskovati, če se počutijo povezani z neko osebo, ki jim predstavlja varnost. Če ste čustveno uravnotežena in odzivna oseba, se bo vaš partner počutil bolj varnega pri zasledovanju svojih ciljev in izražanju lastnega doživljanja. Imeti varno bazo pomeni, da se lahko ob koncu napornega dne vrnete domov k nekomu, ki je vesel, da vas vidi in mu je mar za vas, oziroma veste, da imate nekoga v svojem življenju, s katerim lahko delite svoje uspehe, veselje in neuspehe, bolečine.




Comments


bottom of page